Są takie momenty, kiedy trzeba powiedzieć NIE

 

Prowadzenie własnej firmy to ciężki kawałek chleba. Planowanie, wdrażanie, reklama, trudne rozmowy z klientem i wiele innych kwestii, które są dla nas lekcją każdego dnia. Dzisiaj jednak powiem o tym, o czym wiele osób nie mówi, a boryka się z problemem.

 

Jestem jak najbardziej za tym, aby przedsiębiorcy z branży zoologicznej otworzyli się na wzajemne  współprace, aby czerpali korzyści ze wspólnych relacji biznesowych. Stąd też właśnie powstał pomysł na networkingi w branży pet. Jednak nie jest powiedziane, że każda firma, którą napotkasz jest uczciwa i będzie w stosunku do Ciebie w porządku.

 

Wielkie firmy wykorzystują często nowo powstałe działalności, a świeże biznesy myślą, że dzięki współpracy z dużymi firmami, będą miały możliwość wybić się na rynku zoologicznym. Uważaj na to, z kim wchodzisz we współpracę i wszelkie warunki spisuj od razu na papierze. Weź pod uwagę, że tak jak wszędzie, w świecie biznesu należy szukać tzw. perełek, czyli przedsiębiorców uczciwych i lojalnych dla których współpraca z drugą osobą jest kluczowa w rozwoju firmy, oparta na wzajemnym szacunku.

 

Musisz wiedzieć jaką markę budujesz, jakich zasad się trzymasz, na co godzisz, a na co nie. Młoda marka nie oznacza, gorsza, bo mniej doświadczona, wręcz odwrotnie – innowacyjna, otwarta na świat, chętna do działania. Pamiętaj, że z każdym dniem twojej ciężkiej pracy będziesz coraz bardziej rozpoznawalny, o twojej firmie będzie coraz głośniej, więc nie powinieneś sobie pozwolić na to, aby ktoś na tobie żerował.

 

 

Czasem jest naprawdę trudno powiedzieć słowo „NIE” – dziękuje, ale kończymy współpracę, tym bardziej, jeżeli przeszliście na „Ty”, ale uwierz mi w biznesie nie ma sentymentów. Firma to przedsiębiorstwo, które musi na siebie zarabiać, dlatego jeśli widzisz, że podczas współpracy z jakimś przedsiębiorstwem zaczynasz robić coraz więcej za free, a ta druga firma spija śmietankę – powiedz STOP.

 

Uwierz mi, że ludzie potrafią naprawdę być bezpośredni, wiesz, ile razy pisano do mnie w sprawie nieuczciwej współpracy…. na zasadzie -udostępnię twoje logo, w zamian za dostęp do twojej bazy klientów! Pomijając już RODO w dzisiejszych czasach, ale nie wyobrażam sobie komukolwiek dawać dostępu do danych moich klientów, ludzi, którzy zaufali mojej marce, uwierzyli we mnie, z którymi niejednokrotnie przegadałam godziny, którzy przychodzą na każde moje szkolenie. Kiedy mówię absolutnie „NIE” – od razu słyszę, że poprzestawiało mi się w głowie –  lub, że mówię ludziom o współpracy, a sama jej nie nawiązuje – jest hejt, krytyka, a czasem ironia. Tak tak …. ludzie nie lubią, jak im się odmawia i od razu dają sobie prawo do robienia przykrości innym. Jednak dla mnie to żadna współpraca, ale żerowanie na czyjejś  pracy, bo w dzisiejszych czasach na zaufanie klienta trzeba sobie zapracować, dać mu wartość, rozmawiać, kosztuje to wiele wysiłku i zaangażowania, a ktoś zapuka do Ciebie,  powie – “daj mi” i jeszcze uważa, że to zupełnie naturalne- że to właśnie jest współpraca….

Dla ułatwienia nawiązywania kontaktów stworzyłam grupę na FB dla osób z branży pet Business Pet Academy -łączmy się w branży zoologicznej, gdzie można się reklamować, swobodnie pytać, nawiązywać relacje, ale niektórym się nawet nie chce zadać prostego pytania,  chcieliby otrzymać gotowca. Czasem myślę, że jest to coraz bardziej przerażające.

 

Piszę o tym otwarcie, bo jest to temat, na który wiele osób się nie wypowiada. Ludzie tkwią w nieuczciwych układach i nie wiedzą jak się z tego wyplątać.  Pamiętaj, nie musisz się na wszystko godzić, nawiązuj mądrze współprace i nie przejmuj się tym, co powiedzą inni –to twoja firma, twoja marka, twoja ciężka praca!.

 

Przychodzi taki moment, kiedy trzeba powiedzieć NIE – dla dobra własnego przedsiębiorstwa i własnego rozwoju. Nie bój się pokonywać własnych lęków, każdy z nas je ma, ale nie każdy się do tego przyznaje. Działaj w zgodzie z własnymi wartościami i rozwijaj biznes marzeń, a wielkim firmom, które uwiesiły się na Tobie, jak huba na drzewie, powiedz stanowcze NIE.

pozdrawiam

Magda

100% NATURA - idealny prezent na Święta!

 

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE WPISY

ZOBACZ CO U MNIE NA INSTAGRAMIE

Instagram has returned invalid data.
Instagram has returned invalid data.
×
×

Koszyk

# Type at least 1 character to search # Hit enter to search or ESC to close